Yeşildere Köyü Hakkında Bilgi Cihanbeyli Konya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Konya Köyleri - Cihanbeyli Yeşildere Köyü - Yeşildere Köyü Hakkında Bilgiler - Yeşildere Köyü Resimleri
Konya Cihanbeyli Yeşildere Köyü
Yeşildere Köyü Konya ilinin Cihanbeyli ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: CİHANBEYLİ

İl: KONYA

Köy Muhtarı:

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
Cep Telefonu:

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:

2000:182
1997:215

İle Uzaklığı: 166 km

İlçeye Uzaklığı: 66 km

Rakım: 1080 m

Yeşildere Köyü Tanıtımı

Yeşildere Köyü Cihanbeyli’nin Kuzeybatısında ilçe merkezine 66km uzaklıkta olup, 2000 nüfus sayımına göre nüfusu 213’tür. Köy muhtarlığı Mustafa Kılıç tarafından yürütülmektedir. Köydeki öğrenciler Çöl Köyü İlköğretim Okuluna taşınmaktadır. Köyde bir cami ile ilkokul binası mevcuttur. Köyün geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Köyden yurtdışında çalışan aile sayısı bir hayli fazladır.

Yeşildere köyü, “Kerefekiya” denilen tek bir kabileden müteşekkil olup Adıyaman’dan göç etmişlerdir. Çukurova, Aksaray ve sonra da 1850 tarihinde Büyükbeşkavak köyüne yerleşip, bir cami inşa ederek büyük bir köy olmasına vesile olmuşlar ve zamanla bugünkü Yeşildere köyünü yayla olarak kulanmış ve oraya yerleşmişlerdir. Yerleşim tarihi 1945 olarak bilinmektedir. O zamanlar yedi veya sekiz haneli olan köy bugün elli hanelidir. 1989 yılına kadar Büyükbeşkavak’a bağlıyken bu tarihten sonra köy olmuştur.

“Kere fekiya” kabilesi önde gelenlerinden Ahmet Efendi’nin büyük işler başardığı, 1910 yılında Rüştiye mektebini bitirdikten sonra kabilenin başına geldiği, Kurtuluş Savaşı sırasında ortaya çıkan yağmacı çetelerinin yakalanmasında büyük rol oynadığı söylenmekte olup onun adına birçok ağıtlar ve türküler yakılmıştır. Önceleri Çimen Yaylası olarak bilinen bugünkü Yeşildere köyünün bulunduğu bölge, bütün bölge köylerinin ortaklaşa kullandığı bir yaylaymış. Haymana’nın bazı köylerinin yaylayı zapt etmesinden sonra “Kere fekiya” kabilesi 1880’de padişahın huzuruna çıkarak sorunu dile getirmişler. Bunun üzerine Sultan Abdulhamit bir ferman yazarak bugünkü bütün Büyükbeşkavak, Yeşildere ve Çöl köyünün bulunduğu bölgeyi “Kere fekiya” lara vermiştir. “Kere fekiya”’nın İslam fıkhını öğreten hoca anlamına geldiği ifade edilmektedir.

Yeşildere kültürü, örf ve adetleri Cihanbeyli geneliyle hemen hemen aynıdır. Düğünler başlamadan önce eğer cenaze varsa gidip ölü evinden izin istenir. Düğünleri genellikle 3 veya 4 gün sürer bu esnada bütün çevre köylere davetiye gönderilir. Düğüne gelen bütün herkes düğün sahibine para yardımında bulunur, bu zengin veya fakir ayırt etmeksizin uygulanır. Bir de gelin geldiği zaman damat en yakın arkadaşı tarafından evden alınıp başka bir eve götürülür. Bütün arkadaşları orda toplanır, bütün ihtiyaçları giderilir, bilmediği konular varsa anlatılır. Bu sırada gelinin çeyizi geldiği zaman çocuklar çeyizin içinde damatla gelinin baş koyacakları yastığı kaçırırlar, kim yastığı damada götürürse damat da o şahısa hediyeler verir. Düğünde halaylar çekilir. Yakın zamana kadar güreşlerin yapıldığı ve cirit oynandığı belirtilmekte olup artık bu adetler uygulanmamaktadır.

Yağmurun yağması için bütün çocuklar toplanır, bir sopanın başına bezler bağlanır, havaya kaldırarak dilekte bulunurlar. Bu esnada bulgur pilavı yapmak için gerekli malzeme toplanır, daha sonra bir aşçı tarafından hazırlanıp tekrar çocuklara sunulur. Şiddetli rüzgar ve fırtınaları durdurmak için her evden tuz toplanır ve bir büyüğe götürülür. Bu tuz azar-azar ateşe atılarak fırtınanın duracağı ümit edilir. Köyde herhangi bir sorun veya tartışma varsa hatırı sayılır kişiler toplanıp sorunu çözerler, verdikleri kararlara da rıza gösterilir. Köyde askere gidecek olanları herkes yemeğe davet eder ve harçlık verirler. Askere gidecekler bütün topluluğun önüne çıkarılır ve bir hoca tarafından dualar okunarak askere gönderilir. Yeni doğmuş olan çocuklara komşuları ve yakınları tarafından hediyeler götürülür, anneye de Malez denilen bir yemek götürülür.

Köyde birçok aşk ve kahramanlık türküleri ve ağıtlar söylenir.

Mevlüt Efendiye Ağıt

Bu çimen yurdu güzel yurttur
Yiğitlerin beylerin yurdudur
Hakim gelmiş yiğidim
Arazi sahibini arıyor
Bu ne acıdır feryadımız dinmiyor
Yiğidim bak kurban olduğum
Ağaçlar bile meyvelerini yapraklarını
Döküyor yiğidim kaldır başını
Cami hatibini istiyor
Çimen dediğin dağların eteğinde bulunur
Yiğidim başını kaldır sesimi duy
Hiçbir şeyi umursamayanla
Dilinin ucuna bile getirmiyor
Kim görmüş bu çileyi
Kim vermiş bu emeği
Artık gel yiğidim deli olma
Sonunda yok olacak dünyanın yiğidi
Bu dünyanın işi aşı
Hep şaka ve boş sözlerdir.


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
 

K

Kayıtsız Üye

#2
yeşil dere köyü mevlüt ağa tarafından kurulmuş bütün köy halkı tarafından ayağa kalmıştır köyün ağası mevlüt ağa olması nedeniyle sonradan mevlüt köyü adını almıştır sonradan başka köy tarafından yayla denilmiştir ama bu isim kulanılmamıstır köy yesilik manzaralı bir köydür ve dereleri cok tur ismi burdan gelmiştir kapısı herkese acıktır tesekürler