Pamuklu Köyü Karakoçan Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Pamuklu Köyü Karakoçan -Pamuklu KöyüHakkında - Pamuklu Köyü Tanıtımı -Pamuklu Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: Bilgi Yok
Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi YokElazığ
Bilgiler
Nüfus - (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 23600
Alan Kodu 0424
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Elazığ
İlçe Karakoçan
Web Sitesi

Pamuklu, Elazığ ilinin Karakoçan ilçesine bağlı bir köydür.


Horasanda yaşayan Mansur (Mansur Baba) ve Kureyş kardeşler Anadolu'ya göç etmişlerdir.Anadolu’ya gelen kardeşler bugün ki adı Muxindi olan köyde konaklarlar.Burada Mansur bir rüya görür ve kürtçe “mı xevn di” (ben rüya gördüm) diye rüyasını dile getirir.Yıllarca söylenen bu söz bir süre sonra o köyün adı olarak kalır ve Muxindi olarak günümüze kadar gelir.Mansur gördüğü rüyasında kendisinin bu köyde kalması gerektiğini söyler ve Mansur Muxindi de kalır.Kureyş ise yoluna devam ederek bugün ki Dallıbahçe köyüne yerleşir.


Mansur’un 3 oğlundan, Seyit Mahmut Muxindi den ayrılarak atıyla Paş civarında ki Çevlik’e gider.O zamanlar Paş ve civarının sahibi Arap ağanın adamları Seyit Mahmut’u görürler ve atının çok değerli bir at olduğunun farkına varırlar.Bu meseleyi Arap ağaya bildirirler ve Mahmut’un atının ağalarına yakışacağını dile getirirler.Bunun üzerine Ağa derhal Seyit Mahmut’u huzuruna çağırır.Fakat Seyit Mahmut ağanın ayağına gitmez ve o gelsin der…


Ağa Seyit Mahmut’un yanına gider ve çok para teklif ederek atını ister.Fakat Mahmut parayla atını vermeyeceğini söyler.Bunun üzerine Arap ağa ,Seyit Mahmut’a “Talip” olacağını söyler.Seyit Mahmut Talipliği kabul eder ve atı Arap ağaya verir.


Arap ağa suni olmasına karşın, Taliplik mertebesinin Alevi inancında ki yerinin önemi nedeniyle Seyit Mahmut hiç düşünmeden atını vermiştir.


Arap ağa Talipliğinin ve atının karşılığı olarak,Paş ve Çelekas arasındaki Peri çayı ve Çet deresi ile sınırlı bugün ki Seymamudan(Pamuklu) bölgesini Seyit Mahmut’a verir.


Seyit Mahmut bu bölgede öküzünü bırakıp ; ” Öküz nerede oturursa ben hanemi oraya kurarım” der.Öküz bir süre sonra bugün Xaneye ocak diye isimlendirilen köyümüzün ocagina oturur.Bu ocak Seyit Mahmut’un hanesi olur.


Bir süre sonra Mansur,oğlu Seyit Mahmut’u merak eder ve diğer çoçukları İbrahim ve Kasım’ı, Mahmut’a bakmak için görevlendirir.İbrahim ve Kasım Seymamudan’a gelerek Mahmut’u ziyaret ederler ve babalarının yanına dönerler.Mahmut’un sagliginin iyi yerinin rahat oldugunu söylerler.Bunun üzerine Mansur 1 hafta sonra Mahmut’a bir hediye göndereceğini söyler.Aradan bir hafta geçer ve Seyit Mahmut hanesinde bir taş görür.Bu taşın babası tarafından hediye edildigini anlar.Bir süre sonra İbrahim ve Kasım ,Seyit Mahmut’u kıskanırlar ve babasının gönderdiği taşı çalarlar.Fakat ertesi gün taş yine eski yerine döner.Bir kaç kez daha çalmayı denerler ama taş yine eski yerine döner.Bu vesileyle Baba Mansur’un kendi kudretinden Mahmut’a gönderdiği anlaşılır.


Köyümüz tarihi için çok önemli bir yere sahip olan Seyit Mahmut’un hanesi ( xaneye ocak) ,nesillerdir köy halkımız tarafından korunmustur.Hasan Bedir tarafından yakın zamana kadar yaşatılan xaneye ocak 90’lı yıllarda köyümüzün boşaltılması ile yıkılmıs, 2001 yılında Cafer Bedir,Mehmet Ali Bedir ve Musa Bedir'in büyük katkilariyla tekrar restore edilmiştir.Şu anda ocagın bakımını Bedir ailesi sürdürmektedir.Köy halkı veya buradan haberdar insanlar sık sık ocagi ziyaret etmekte ve kurban kesmektedirler.Temiz bir kalple ocağa gelenler mutlaka karşılığını almaktadır.

Alevi inancına sahip insanların yaşadığı pamuklu köyü kültürüne ve geçmişine bağlı bireyler yetiştirmektedir...

Coğrafya

Elazığ iline 132 km, Karakoçan ilçesine 28 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri

1997 12
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfaltolmayıp köyde elektrik var şu an itibariye sabit telefon yoktur.


Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz