Mehmetler Köyü Kepsut Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kepsut Mehmetler Köyü - Mehmetler Köyü Hakkında - Mehmetler Köyü Tanıtımı - Mehmetler Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: VEDAT DEMİRTAŞ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 266-5851163

Mehmetler, Balıkesir ilinin Kepsut ilçesine bağlı bir köydür.

Balıkesir’e 35, Kepsut’a 12 Km uzaklıktadır. 2005 yılında yolu asfaltlanmıştır. Köye giden yol Keçidere-Durak yolu üzerindedir.Keçidereden yukarı 5.kilometrede Orman içinde yamaçta olan bir köyüdür.

Köy 80 hanelik bir Tahtacı, Alevi köyüdür. Köylülerin Almanya, Avusturya gibi Avrupa ülkelerine göç etmesi ve orada çalışması gösterilebilir.Köyün bir kısmı da Kepsut, Balıkesir, Akhisar, Soma, Türkali, Didim, gibi yerlerde yaşamaktan dolayı köy nüfusu azalmaktadır Türkmenlerin Tahtacı kolunun Alevi inancına sahiptirler.

Genel Bilgiler

1530 tarihli 166 nolu muhasebey-i Anadolu defterine göre; Kepsut kadılığına bağlı Türkmen isimli bir köye rastlıyoruz fakat atalarımız mı kesin belli değil. 1889 Hüdavendigar Vilayeti salnamesine göre Ada Hisarına bağlı olan Mehmetler köyü daha sonra Kebsud nahiyesine bağlanmıştır. 1898 Salnamesine göre köyün nüfusu 68 dir.Hane sayısı 20 dir. Ancak Balkan harbinde büyük kayıplar veren köy halkının nüfusu yine 1907 sayımına göre ev sayısı 20 nüfus 25 civarındadır.

Çanakkale savaşında ve kurtuluş savaşında köy halkından 40 kadar ölmüş ve köyden 5 asker fransızlara ve araplara esir düşmüştür. 12 yıla yakın esir olarak tutulmuşlardır.

1935 yılı sayımına göre 77 erkek, 75 kadın ve 22 haneden oluşan Mehmetler köyü 2006 yılı itibarıyla tahmini olarak 700 nüfusu bulmaktadır. 15 eylül 1966 yılında 9856 lira para yardımı alarak ilk içme suyu bağlanmıştır.1990 Yılına göre 170 nüfus, 1997 yılına göre 232 nüfus yaşamaktadır.

1960'lı yıllara kadar tahtacılıkla uğraşarak ve bir kısımı da hayvancılık yaparak geçimlerini sağlamışlardır.Bizim çocukluğumuzda halen tahta biçme işi devam ediyordu. Orman kesmek yasak olduğu için bu işçiliği kaçak yaparlardı.Yine yasak olan ibadetlerini de kaçak yaparlardı.Ağacı niyaz ederek keserlerdi.

Zaten ormanın yakınında olan halkımız ,bozuk ve yağışlı havalarda göze görünmeyecek bölgelerde ,her şeyin uyuduğu bir vakitte, sessizce ve hızlı bir şekilde ağaçları Niyaz ederek kesip eşeğe ya da katıra yükler evinin görünmez yanına istiflerdi. Ağaç dalları güzel bir şekilde kesilir, kurutulduktan sonra Kepsut’un yakın civarına getirildi. Zaten önceden odun bekleyen Kepsut lu müşterilere satılır veya ihtiyacı karşılığı takas edilirdi. Bazen hayvanları ve yükleriyle yakalanıp yüklerine, hayvanlarına ve semerlerine el konur, mahkemelere sevkedilirlerdi. Eğer tahta biçip satamazlarsa ve odun edip götürüp pazarlayamazlarsa işleri çok zoralırdı.

1950'li yılların bitiminden itibaren tahtacılık ,odunculuk ve ustalık yapan köylümüz insanı sıkı denetimlerin sonucu fakirliğini sürdürmüştür. Ancak Almanya avusturya ve Rusya ve madencilikle biraz olsun fakirliği azaltmıştır. Alevi inancını korumuştur. 12 Eylül sonrası bazı kesimler tarafından yapılan cami cemaatsiz olmasına rağmen bir kısım köylümüz sünnileşmeye başlamıştır.Cemevi yapımına başlanmıştır. Şu an yapımı devam etmektedir.

Kaynak

*Günaydın Canbay
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz