Konyayı tanıtan yazı örneği kısaca

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Konya’yı tanıtan yazı kısaca,

Türkiye yedi coğrafik bölgeden oluşmaktadır. Bu bölgelerden biri de İç Anadolu Bölgesi’dir. Konya da İç Anadolu Bölgesi’nde bulunmaktadır. Konya yüzölçümü olarak Türkiye’nin en büyük şehridir. Ayrıca Türkiye’nin yedinci kalabalık şehridir. Nüfusu yaklaşık 2 buçuk milyondur.

Konya tarihi ve kültürel dokusuyla önemli bir şehirdir. Şehirde tarı, hayvancılık, ticaret ve turizm gelişmiştir. Çatalhöyük dünya mirası kapsamında UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Konya Karamanoğulları’nın ve Anadolu Selçuklu Devleti’nin başkenti olmuştur.

Konya, Türkiye’nin önemli kültür şehirlerinden biridir. Konya’da bulunan Mevlana Celaleddin Rumi türbesi şehir için önemli bir turizm merkezidir. Yerli ve yabancı birçok turist her yıl Mevlana felsefesi ve öğretisi için şehre akın etmektedir.

Mevlana_Konya.jpg


Konya’da tarım gelişmiştir. Şeker pancarı tarımı, buğday ve arpa tarımı bölgede yapılmaktadır. Şehir Türkiye’nin çölleşmekte olan topraklarından biridir. Karasal İklim’in hakim olduğu bölgede, şehir de kuraklıktan etkilenmektedir.

Konya’da Tuz Gölü ve birçok önemli yerel göl bulunmaktadır. Tarihi şahsiyetlerden Nasreddin Hoca’nın maya çaldığı iddia edilen Beyşehir Gölü de burada bulunmaktadır. Şehirde Selçuklu mimarisi hakimdir. Bu anlamda tarihi dokusu Selçuklu dönemini hatırlatır.

Konya’nın etli ekmeği, bamya çorbası, Mevlana böreği, fırın kebabı meşhurdur. Ayrıca Konya şekeri de bütün ülkede bilinmekte ve yenmektedir.

Konya, her yönüyle Türkiye için önemli bir değerdir. Bu nedenle özellikle korunması gereken tarihi bir şehirdir. Geçmişle bağlarını sürdüren şehirde birçok üniversite eğitim vermekte, sağlık hizmetleri gelişmekte, ulaşım imkanı artmaktadır.