Kirazlık Köyü Ardeşen Rize

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Rize İli Köyleri - Kirazlık Köyü Ardeşen- Kirazlık Köyü Hakkında Bilgiler - Kirazlık Köyü Resimleri

Rize

Bilgiler
Nüfus 667 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 53400
Alan Kodu 0464
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Rize
İlçe Ardeşen

Kirazlık, Rize ilinin Ardeşen ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi


Köyün lazca adı; ÇAĞĞİ'dir. Köyün adı bir rivayete göre eskiden çok fazla kiraz olurmuş bu yuzden adını kırazlık köyü koymuşlar.Bu köyde yoboğlu sülalesi yaşar. Yoboğlu sülalesi de adını köye ilk olarak yerleşen Yobi Susuni den almıştır. yobi susuni ve ogulları çok zengın bır aga imiş ayrıca otorıter olmasıyla dıger koy agalarınında dıkkatrını cekmıs ve bırazda korku salmıstır herkes yobı susuniden cekınırmıs.ama ulu bi insan kımsesızlerın babası imiş herkesın yardımına yetısır kımseyı aç koymazmış vel hasılı kelam çok değerli bi insanmiş bu ulu insan bizim sulalenın en tehlikeli ağalarındanmış.şu anda Demirtaş, bozkan efendıoğlu soyatları vardır


Daha geniş bilgiyi


Kültür


Kirazlık köyü eskiden günümüze kadar pek çok konuda diğer köylere örnek davranışlar sergilemiştir.Mesela bu köyde yardımlaşma çok önemlidir.herkes gerek köy işleri için gerek köylünün herhangi bir işi için yardım etmekten çekinmez yardıma koşar.Bu yardımlaşmalar bayram havası içinde geçer eğlenceli bir hal alırdı.İmece sonrası bir yerde toplanıp ortaya büyük bir ateş yakılır şarkı türkü söylenir ve çay içilir. Bu yardımlaşma sayesinde ardeşenin en güzel köy yollarından ve ilk yollarından birine sahibtir.Tabi bu arada güzel köy camisini de unutmamak gerek. Düğünlerde ve cenazelerde de laz gelenekleri devam etmekte bu iki önemli olayda da ev sahiplerine yardım edilmekte ve destek olunmaktadır. Köyün eğitim seviyesi de çok yüksektir.Köyde çok sayıda savcı,hakim,avukat,öğretmen,doktor,mühendis....vs bulunmaktadır.

Coğrafya


Rize iline 66 km, Ardeşen ilçesine 17 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus [değiştir]
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 667
1997 613


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2009 - Muzaffer Bozkan

2004 - Hızır Bozkan
1999 - Recep Ali Bozkan
1994 - Mehmet Bozkan
1989 - Mehmet Bozkan
1984 -

Altyapı bilgiler


Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi dağlardan kaynağını alan Beyazsu(Sarikçe)dir.Herkesin kendi evine ait kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz