İzmiri tanıtan yazı örneği kısaca

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
İzmir’i tanıtan yazı kısaca,

Türkiye yedi coğrafik bölgeden oluşmaktadır. Bu bölgelerden biri de Ege Bölgesi’dir. İzmir de Ege Bölgesi’nde bulunmaktadır. İzmir körfeze ve yarımadaya sahiptir. Türkiye’nin batı kıyısında bulunur. Ülkenin en kalabalık üçüncü şehridir. Nüfusu yaklaşık 4 buçuk milyondur.

İzmir, tarihi, coğrafi ve kültürel dokusuyla kendine has özelliklere sahiptir. Yaklaşık 4 bin yıllık tarihiyle en kadim şehirlerden biridir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir liman şehri olarak önemli tarihi beldelere sahiptir.

İzmir’de Efes – Milet, Çeşme – Alaçatı, İzmir Saat Kulesi Meydanı en önemli tarihi yerlerdendir. İzmir deniz turizmiyle dünyanın cazibe merkezidir. Şehirde, bölgede olduğu gibi Akdeniz İklimi hakimdir. Yağışların seyrek olduğu İzmir’de yazlar sıcak ve kurak geçmektedir.

izmirsaatkulesi.jpg


İzmir, Türkiye’nin en batısında bulunan şehirler arasında en gelişmişi, en kalabalığı ve en eskisidir. İzmir’de ulaşım, ticaret, sağlık ve eğitim hizmetleri ülke ekonomisine önemli katkılar sunmaktadır. Şehirde her yıl uluslararası fuarlar düzenlenmektedir.

Denizciliğin önemli ölçüde geliştiği şehirde, gemicilik de ticari boyutlarıyla şehri gündemde tutmaktadır. Roma, İyonya, Osmanlı gibi önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış İzmir’de, ticaret hiç eksik olmamıştır. İzmir, Türkiye için en önemli ticari şehirlerden biridir.

İzmir’de önemli dini, tarihi ve coğrafi alanlar bulunmaktadır. Buralara da deniz turizmi gibi kültürel turizm olarak gelen yerli ve yabancı turistler de bulunmaktadır. İzmir’in sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan boyozu meşhurdur.