Hacıibrahimpınarı Köyü Manyas Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Manyas Hacıibrahimpınarı Köyü Bilgileri -Hacıibrahimpınarı Köyü Hakkında - Hacıibrahimpınarı Köyü Tanıtımı - Hacıibrahimpınarı Köyü ResimleriHacıibrahimpınarı ,Balıkesir Manyas ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: MANYAS

İl:BALIKESİR

İle Uzaklığı:108 km

İlçeye Uzaklığı:18 km

Rakım:m

Nüfus:

2000:136
1997:103

Haci Ibrahim Pinari Köyü Balikesir ilinin tek Laz köyüdür. 35 hanelidir. Bu köyde yasayan Lazlar hakiki lazlardan olup Lazlain Mohti koluna mensupturlar. Buraya ne zaman yerlestikleri husunda farkli tarihler verilsede 1900 yili verilebilir.

1877-78 Osmanli-Rus Savasindan sonra bugünkü Artvinin Hopa ilcesi ile Borcka arsinda bulunduklari yerden göc ederek Marmara Bölgesine gelmis ve sltanatin gölgesine siginmislardir. Birlikte geldikleri gurubun büyük bölümü Düzce - Inegöl- Adapazari ücgeninde kendilerine yerbulmus isede bu köyün mensupleri göce devam edip Bandirmaya gelmislerdir.

Ova bölgelerinde birkac sene yasadiktan sonra bu bölgelerin cok sicak ve bataklik dolayisiyla cokca sivrisinek barindirdiklari icin yine geldikleri yerdeki yasantinalini devamettirdikleri daglik bölgelere yönelmislerdir. Bir rivayete göre daglarda gezerken bulduklari Egrelti Otu onlar icin bugunkü yerin dogru bir yer oldugunu cünkü bu otun sadece temiz havasi olan yerde yetistigine inandiklarindan bugünkü köyün etrafina yerlestiler. Biraz zaman cadrida devam eden hayat bir Osmanli Pasasinin tesviki ile bugünkü yerde kurulmustur.Darica nahiyesine baglidir. Nahiyeye uzakligi 5,5 Manyas´a ise 18 Km dir.

Oldukca tepe noktada kurulmus bır koy olup bir camisi ve bir kahvehanesi vardır ilkokul bulunmamaktadır...

Köy Muhtarı: Bilgi yok.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz