Gökçeharman Köyü Hakkında Bilgi Divriği Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sivas İli Köyleri - Gökçeharman Köyü Divriği -Gökçeharman Köyü Hakkında Bilgiler - Gökçeharman Köyü Resimleri

Sivas
Bilgiler
Nüfus 21 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 58300
Alan Kodu 0346
Yönetim
Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Sivas
İlçe Divriği

Gökçeharman, Sivas ilinin Divriği ilçesine bağlı bir köydür. Gökçeharman Köyü; Ömeran ve Keklikpınar'dan oluşan, geniş yayla ve meraya sahip bir köydür. Her iki yerleşim birimi de, eskiden yoğun bir nüfusu barındırmasına rağmen, Divriği köylerinin göçlere yenik düşen makus talihinden nasibini fazlasıyla almış olup, Divriği'ye 44 km uzaklıktadırlar.1970 Yılı nüfus sayımına göre 256 kişi olan köy nüfusu giderek azalmış, 1975 yılında 215'e, 1980 yılında 136'ya, 1985 yılında 103'e, 1990 yılında 62'ye ve 1997 yılında da 21'e kadar düşmüştür.

Bugün için yaz aylarında nüfus ve aile sayısı artmakla birlikte; Keklikpınar'da 2, Ömeran'da ise 4 aile sürekli olarak ikamet etmektedir. Halen Divriği'de 60, Ankara'da 20, İstanbul'da 20, İzmir'de 2 ve Adapazarı'ında 3 aile oturmakla birlikte, çoğu Marmara Bölgesinde oturmak üzere, yurdun birçok iline dağılmış çok sayıda aile bulunmaktadır. Köy halkının büyük bir bölümü Divriği Demir Çelik İşletmeleri'nde ve Devlet Demir Yolları'ında çalışmaktadırlar. Köyümüzde okuma yazma oranı yüksek olup; doktor, öğretmen ve mühendislerimiz bulunmaktadır.
Gökçeharman Köyü; Yalnızsöğüt, İnallı, Güvenkaya, Meliköy, Kürtbeyaz, Dışbıdak ve Güneş Köyleri ile sınır komşusudur. Köy sınırları içinde, eski bir kervan yolu bulunmaktadır. Bu yol, 19501i yıllara kadar faaldi ve yolda Kırkgöz Tuzlası'ndan, katırlar ve eşşeklerle Malatya tarafına sürekli tuz taşınırdı.
Köyümüz; daha önceleri de yerleşim yeri olup, bu yerleşim yeriyle ilgili hala ev ve arazi yerleri bulunmaktadır. Köyün üst kısmında ki Kaşüstü Mevkii'nde bir köy olduğu söylenmekte ve söz konusu mevkide kırık cam ile kırık testi parçaları bulunmaktadır. Öte yandan; bu eski köyün, bir Ermeni köyü olduğu düşünülmektedir.
Gerek Ömeran gerekse de Keklikpınar, coğrafik şartlar bakımından özellikle yayla hayvancılığına elverişli olduğundan, dedelerimizin hayvancılık yapmak için buralara göç ettikleri tahmin edilmektedir.
Keklikpınar'da bulunan soylar şunlardır: AYDINLAR: Cafer ZAMAN, 1285/ Avşarcık. Abidin AYDIN, 1265/Gökçeharman. ŞİMŞEKLER: Hasan ŞİMŞEK, 1313/Avşarcık. AYDOĞANLAR: Ali AYDOĞAN, 1291/Gökçeharman. AKDEMİRLER: Kako AKDEMİR, 1271/Özbağı. ASLANLAR: Mehmet ASLAN, 1287/Şahin. DEDELER: Maksut ERDOĞAN, 1250/Gökçeharman.SÖNMEZLE R: Hüseyin

SÖNMEZ, 1288/Tekke. AYVAZLAR: Mustafa KARAKAYA, 1267/Gökçeharman. Bu ailelerin; Tunceli, Çemişkezek, Pertek, Elazığ, Harbut, Erzincan, ve Kemaliye yörelerinden 150-200 yıl önce göç ettikleri bilinmektedir. Bu aileler, Hormek, Kureyşan ve Kurmaç aşiretlerine mensuptur. Kureyşan'lar. ve Hormeklini. Dersimin Çemişkezek beldesi kökenli olup, adlarının "horasan" kelimesinden bozma olduğu tarihçede yazmaktadır. Bunlardan bir kısmı Divriği'nin Avşarcık Köyü'nde oturmaktadır. Keklikpmar'a da bu köyden gelip yerleşmişlerdir.

Aydoğanlar; Tunceli'den Erzincan'a, oradan da Keklikpmar'a gelerek yerleşmişlerdir.

Kurmaçlarise; Pertek kökenli olup, Divriği'nin Adatepe köyü, Çobandurağı Köyünün Kırklar ve Zeynikler Mezraları, Duruköyü Burmahan Mezrası ve Kemaliye'nin Dillt-Yokuşbaşı Mezrası gibi yerlerde yerleşik durumdadırlar.

Ömeran'daki soylar ise, şunlardır: ELEMANLAR:Sülo ELEMAN, 1270/Höbek. KAYALAR: Mehmet KAYA, 1301/Gökçeharman. KİLİTLER: Ali KİLİT, 1303/Gökçeharman. ÖRDEK, ÖZGÜR, ÖZKUL VE ÖZDENLER: Aynı aileden, ayrılmaktadırlar. Maksut ÖRDEK, 1298/Gökçeharman.ÖZCANLAR: Hüseyin OZCAN, 1281/Gökçeharman. ÖLMEZLER: Süleyman ÖLMEZ, 1304/K:Maraş. PEKDEMİRLER: Mehmet PEKDİMER, 1274/Gökceharman. TÜRKMENLER: Cuma TÜRKMEN, 1277/Gökçeharman. TOKTAŞLAR: Yusuf TOKTAŞ, 1270/Gökçeharman. SEMİZLER: Bekir SEMİZ, 1238/Gökçeharman. UYANIKLAR:

Süleyman UYANIK, 1283/ Gökçeharman. ÇAKMAKLAR: Ali ÇAKMAK, 1275/Gökçeharman.

Ömeran'da yaşayan bir kısım ailelerin Höbek Köyü'nden gelip buraya yerleştiği bilinmektedir. Ömeran'daki diğer ailelerin ise, tamamen boşalmış olan Divriği'nin Gezey ve Bağdere Köyleri'nin mensubu olduğu Reşolular Kelecioğlu Aşireti'nden oldukları tahmin edilmektedir.

Ömerhandan bir grup Kayseri ilinin eski adı Çukur yeni adı Özvatan olan ilçesine gelerek yerleşmişlerdir. Soy adı şeker olanlarla akraba olan bu grup Kureyşan aşiretine mensupturlar. Sayıları günümüzde dörtyüz cıvarındadır. Bunların büyük bir kısmı yurt dışına göç etmiştlerdir.Eski nesiller dedelerinin Ömerhandan geldiğini bilirler ama yeni nesillerin bir çoğu bu bilgiden habersizdir.

Keklipınar'daki mağara, ören yerleri ve harabelerden, daha önce de buralarda yaşam olduğu anlaşılmaktadır. Bu ören yerlerinin arkeolojik yönden incelenmesinin uygun olacağı düşünülmektedir.
Ömeran'da, ulu bir ardıç ağacı kutsal sayılmakta ve her Cuma günü o ağacın dibinde ışık yandığına inanılmaktadır. Ayrıca, Büyük Kilise Kolu ve Küçük Kilise Kolu olarak geçen yerlerin de eski yerleşim yerleri olduğu bilinmekte olup, halen kalıntıları mevcuttur.

Köyümüzün zengin bir bitki örtüsübulunmaktadır. Çam, ardıç, meşe, dişbudak, ılgın, kavak, söğüt, alıç, sürsülük,kuşburnu, karamuk, dağun, böğürtlen, can eriği, kayısı, ahlat ve iğde gibi ağaçların yanı sıra; ışkın, madımak, kuzu kulağı, yemlik, çiğdem, nevruz, kazan karası, evelik, ısırgan otu, anık, karpuz, kekik, dağ sarmısağı, solucan otu, hava yaprağı, mantar, kenger, teke sakalı, elmacık, kemlik, kaşır ve pürçekli gibi yenilebilen bitkiler de bulunmaktadır. Bunlardan başka; menekşe, papatya, nergis, sümbül, kardelen, lale, gelincik ve adı daha bilinmeyen yüzlerce çeşit çiçek, bitki bilimcilerin ve floracıların keşfini beklemektedir.

Yabani hayvanlara gelince; ayı, kurt tilki, tavşan, domuz, geyik (dağ keçisi), kösnü, porsuk, sansar, kirpi, yılan, kaplumbağa, kertenkele ve kubağayı sayabiliriz. Keklik, bıldırcın, sığırcık, kara tavuk, serçe, karga, kartal akbaba, atmaca, balaban, baykuş, güvercin, ağaç kakan gibi kuşların yanı sıra, börtü böceği saymakla bitmez.
Köyümüzün özgün yemeklerine gelince; haşıl, herle, keşkek, cumur, sırın, sac arası kömbe, külleme, tirit, kaygana, pıtpıtılı küt, bulgur pilavı, koyutmaç, paça, ayranlı köfte, sarımsaklı yumurtalı kenger, erişte, tarhana, yarma çorbası, hor herlesi fpıtpıtı çorbası) ayranlı çorba, yemlik çorbası, yağda kızarmış sütlü ekmek yufkası, kuymak ve un helvasını sayabiliriz.
Merkezi Anakara'da Gökçeharman-Keklikpmarı Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği 1994 yılında kurulmuş olup, derneğin Divriği'de şubesi bulunmaktadır. Derneğimiz her yıl geleneksel Döner

Günü düzenlemektedir. 1998'de Bolu-Gölcük'de bir piknik düzenleyerek, İstanbul ve Ankara'daki köylüleri buluşturdu. Ayrıca derneğimiz her yıl Ankara ve çevresinde piknik ve geziler düzenlemektedir. Derneğin köye dönük çalışmaları ise; Sivas Köy Hizmetleri Teşkilatı'nın ve Divriği eski Kaymakamı Bilal Çelik'in de katkılarıyla köyün yollarının bakımının yaptırılmış olması ve köyün kadastro çalışmalarının tamamlanmış olmasıdır.

Köy ve köy yaşamı ile ilgili olarak yazılacak çok şey bulunmaktadır. Bir sayfaya sığdıracak kadar da olsa, köyümüzü anlatmamıza fırsat vererek sayfalarının bize açan Divriği Harman Dergisi yöneticilerine sonsuz teşekkür eder, bütün Gökceharman'lılara bu vesileyle selam ve sevgilerimi gönderirim.,


Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 30
1997 27
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Ömer Eleman
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur.otomatik santrala bağlıdır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz