Gevrek Köyü Hakkında Bilgi Merkez Yozgat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yozgat Gevrek Köyü - Gevrek Köyü Hakkında - Gevrek Köyü Tanıtımı - Gevrek Köyü Resimleri
Gevrek, Yozgat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Köyün nüfusu il merkezine yakınlık nedeniyle devamlı göç vermektedir. Kalan nüfusta genelde köyün çatısını oluşturan üst yaştaki ebe ve dedelerden oluşmaktadır. Köyün yemekleri Yozgat ve civarında yapılan yemeklerden farklı değildir. Firik ütüleyip yemek en sevilen hususlardan biridir. Firik yeni olgunlaşmaya başlayan buğday başaklarının kor ateşte kavurulması ile yapılır. Bir çeşit kuru yemiştir. Olgunlaşmış kokulu kayısılardan ezme yapılır. kış aylarında özellikle arabaşı çorbası meşhurdur.Bu yozgat genelindede yaygındır.

Coğrafya

Yozgat merkezine 25 km uzaklıktadır. Kuzeyden güneye doğru akan bir derenin batı cephesine kurulmuş olup, akan sular Çalılı Köyü´ne doğru akmaktadır. Körpınar'ın bulunduğu mevkiiden köprü ile Tayfur Köyü´ne gidilir. Körpınar'ın aşağısında sulak bahçeler ve yoncalıklar bulunmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 150
2007 90
2000 191
1997 196

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz