Çayinli Köyü Hakkında Bilgi Tomarza Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kayseri İli Köyleri - Tomarza Çayinli Köyü - Çayinli Köyü Hakkında Bilgiler - Çayinli Köyü ResimleriÇayinli, Kayseri ilinin Tomarza ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı; hem ortasında su akmakta olup hem de in ve mağaralardan oluşan tarihi örenlerden oluştuğu için, hem çayı olan hem de inleri olan yer anlamında, ÇAY-İN-Lİ denmiştir.
Kültür

Köyün tarihi çok eskilere dayanmakta olup, gelenek ve görenek itibariyle Orta Anadolu'nun tüm özelliklerini yansıtır.
Coğrafya

Kayseri iline 80 km, Tomarza ilçesine 24 km. uzaklıktadır. Alaler, Dağyurdu ve Toklar, komşu köyleridir. Ayrıca Çukuryurt adında Toroslar'da yaylası bulunmaktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları çok sıcak ve kuraktır. Kışları çok soğuk ve bol kar yağışlı geçer.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 139
2000 243
1997 183
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca madencilik yapılmaktadır. Yurt dışı çalışan sayısı oldukça fazla olup köyün tüm çalışma yaşındaki gençleri yurt dışında inşaat işinde çalışmaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Fethi Bozkurt
1999 - Fethi Bozkurt
1994 -yaşar gök
1989 -
1984 -
(2009)- İsmail AVCU Muhtar olmuştur. köyümüze hayırlı olsun

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Cep telefonlarından sadece Turkcell le iletişim sağlanmaktadır.Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz