Bağlarbaşı Köyü Çine Aydın

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
bağlarbaşı köyü bilgileri - bağlarbaşı köyü resimleri - bağlarbaşı köyü tanıtımBağlarbaşı, Aydın İlinin Çine ilçesinin bir köyüdür.

Topçam Barajı'nın doğusunda yer alır. İlçeye 18 km uzaklıktadır.

Çine - Aydın karayolunun 9. km'sindeki Topçam Barajı kavşağından doğu istikametine yönelip 9km ilerlendiğinde köye ulaşılır. Güzergahta sırasıyla Tepeköy ve Kızılgüney köylerinden geçilir. Madran (Madran Baba) Dağı'nın kuzey batı eteklerinde yer alan köyün rakımı 370m. olup Aydın İl merkezine 35 km, İzmire 160 km, Denize olan uzaklığı ise 92 km'dir.

Engebeli arazide yer alan köy zeytinlik, makilik ve meralardan oluşan coğrafi yüzeye sahiptir. Halkın geçimi zeytincilik ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine dayanır. Köyde tipik Akdeniz iklimi özellikleri görülür.

Tarihi

Köyümüzün adı daha önceleri Dağlarbaşı iken yapılan köy tüzel kanunu değişikliğinde adının BAĞLARBAŞI olması kararlaştırılmıştır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Bağlarbaşı Köyü Aydın İli'nin Çine İlçesi'ne bağlı bir köy olup 37.619999 enlemi ve 28.059999 boylamı koordinatlarında yer alır.Aydın iline olan uzaklığı 35 km Çine ilçesine olan uzaklığı ise 19 km dir.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi ağırlıkta yaşamaktadır. bitki örtü tipi makilik alanlar, meşelik alanlar orman bitkileriyle kaplıdır

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 250
2000 149
1997 152

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak / yerel net / vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz