Ağaçyurdu Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karaman Ağaçyurdu Köyü - Ağaçyurdu Köyü Hakkında - Ağaçyurdu Köyü Resimleri - Ağaçyurdu Köyü TanıtımAğaçyurdu, Karaman ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi


Köyün adının çok üşümek, soğuktan donmak manasına gelen buymak fiilinden türediği düşünülmektedir.
Kültür [değiştir]

Köyünyemeklerinden en ünlüsü etli bezdirmedir.
Coğrafya [değiştir]

Karaman merkezine 28 km uzaklıktadır.


İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kışları soğuk ve yağışlı, yazları ise bulunduğu rakımdan dolayı Akdeniz iklimine göre daha serindir.
Nüfus [değiştir]
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 167
1997 151

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. kırsal tarımcılk ve nadiren kücük baş hayvancılık besi ve süt hayvancılk aynı zamanda bağ ve elmacılıklada gelir kaynakları mevcutur gelir kaynağı orta derecededir

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - YUSUF DOĞAN
1999 - DURAN ALİ ÜNVER
1994 - DURAN ALİ ÜNVER
1989 - YUSUF DOĞAN
1984 - İSMET UYAR

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyün merkeze bağlı yolu halan asfalt değildir köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ağaçyurdu Köyüne Ait Resim ve bilgileri Bu başlık altında paylaşabilirsiniz